GENEL BAŞKANIMIZ İRFAN METE’NİN 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ MESAJI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlu olsun.

Emek ve alın teri ile ülkemizin kalkınmasına katkı sunan, insanlığın tüm değerlerini yaratan emekçilerin bayramını kutlarım!

 

Değerli işçi yoldaşlarım,

1 Mayıs bir anma günü, emekçilere karanfil dağıtma günü değildir. 1 Mayıs sınıfımızın taleplerini birlik ve dayanışma içinde hep bir ağızdan dillendirdiği gündür.

Taleplerimiz nettir;

  • Eşit ve adil ücret talep ediyoruz!
  • Enflasyonun yükünün emekçilerin omuzlarına yıkılmasına karşı çıkıyoruz!
  • Vergide adaletin sağlanmasını istiyoruz!
  • Özgürce örgütlenebilmek istiyoruz!
  • İş sağlığı ve güvenliğinin gerektirdiği şartlara uygun çalışma ortamı istiyoruz!

Bugün tüm bu isteklerimizi meydanlarda hep bir ağızdan haykıracağımız gündür.

 

Değerli İşçi Kardeşlerim;

Tüm dünya bir darboğazdan geçiyor. 2019’da başlayan Covid-19 pandemisinden bu yana dünya her gün yeni bir krize uyanıyor. 2022 yılında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, denizlerde ve okyanuslarda her geçen gün artan gerilim, ABD ve Çin arasındaki adı konulmamış soğuk savaş, ülkemizin güneyinde Suriye ve Irak hattı boyunca devam eden karışıklıklar, operasyonlar ve bugün hala tüm dünyanın gözünde devam eden İsrail’in Filistin halkına yaptığı katliamlar ve zulümler ülkemiz ve tüm dünya işçilerini olumsuz etkilemiştir. Tüm bunların üstüne 6 Şubat’ta 11 ilimizi etkileyen deprem felaketi omuzlarımıza daha ağır yükler yüklemiştir.

Dünyada yaşanan gelişmelere bağlı olarak ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve uzun zamandır yüksek seyreden enflasyon en çok ücretli çalışanları, biz emekçileri vurmuştur. Mevcut ekonomi yönetimi enflasyonun ve krizin tüm faturasını işçi sınıfına yıkmıştır. Vergiyi tabana yayma adı altında kemer sıkma politikalarının tek muhatabı işçiler olmuştur. Alım gücü düşmüş, emekçiler yoksullaşmış, asgari ücret tüm ücretli çalışanların ortalama ücreti haline gelmiştir.

Mevcut vergi sistemi emekçilerin sırtında bir kamburdur.  İşçiler ocak ayında aldığı ücreti yılın yarısından itibaren alamamaktadır. Hali hazırda yüksek enflasyon sebebiyle gün ve gün eriyen ücretler, vergi adaletsizliği sebebiyle bir darbe daha yemektedir.

İşçilerin örgütlü olduğu yerlerde patronlarla etkili bir mücadele yürütülebiliyor fakat bugün en büyük sorunlarımızdan birisi örgütlenme özgürlüğünün kısıtlanması. 21. Yüzyılın ilk çeyreği bitmek üzereyken bugün hala işverenler sendikaya üye olan işçileri işten çıkarmakta. Her gün ülkemizin çeşitli yerlerinden aynı haberleri alıyoruz. Sendikaya üye olan işçinin işten çıkartılması artık normal hale geldi. Patronlar ekonomik krizi fırsata çevirip zenginliklerine zenginlik katarken işçilerin durumu her açıdan kötüleşmektedir. Emekçiler hükümetin yanlış adımları, enflasyon, küresel çaptaki krizler ve patronların arasında ezilmektedir. Üstelik krizin sorumlular başkaları iken sonuçları zorla işçilere çektirilmektedir. Bunu kabul etmiyoruz! Ekonomik krizin sorumlusu biz değiliz!

Ülkemiz iş kazalarında Avrupa’da birinci sırada. İşyerlerinde sendikalaşma engellenirken her gün 5 işçi, iş cinayetlerine kurban gitmektedir. 2023 yılında 1929 işçi kardeşimiz iş kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.
Başta devlet ve belediyeler olmak üzere hemen hemen her yerde taşeron işçi sorunu artarak devam etmektedir.

İktidar ve muhalefetteki tüm partilere, devletin bütün kademelerine, tüm işverenlere, tüm sivil toplum örgütlerine, toplumun bütün öncülerine sesleniyoruz.

İşçi hakları gündelik siyasi tartışmalar arasında geçiştirilecek bir konu değildir. Taleplerimizin bir an evvel karşılanmalıdır. Tekrar ilan diyoruz; Haklarımızdan ödün vermeyeceğiz!

Her seçim döneminde emekçilere verilen sözler tutulmalı, işçi sınıfının omuzlarındaki yük hafifletilmelidir. Ücretler iyileştirilmelidir. Ülkemizin kalkınmasında en kilit rolü oynayan, fedakarlıkla, bıkmadan usanmadan üreten işçiler açlığa mahkûm edilmemelidir.

Değerli emekçi kardeşlerim,

Vesile ile başta deniz taşımacılığı, gemi yapımı, ardiye ve antrepoculukta çalışan emekçi kardeşlerim olmak üzere tüm işçilerimizi sendikalar altında örgütlenmeye çağırıyorum. Gün haklarımıza sahip çıkma günüdür, devir birbirimize daha sıkı kenetlenme devridir. Rotamız bellidir. Daha iyi çalışma koşullarına erişmek için mücadeleye devam edeceğiz.

Tüm emekçi kardeşlerimi en kalbi duygularımla selamlıyorum!

Güneşler doğacak bu mavilikte!
Yarınlar bizim!

Yaşasın Emek!
Yaşasın Dayanışma!
Yaşasın 1 Mayıs!

 

İrfan METE
Genel Başkan
TÜRKİYE DENİZCİLER SENDİKASI

TDS Admin
Author: TDS Admin

Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn

Diğer haberler

2023 Yılı, Denizciler İçin En Kötü Yıl Oldu: 129 Gemi ve 1983 Denizci terk edildi

  Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’nun (ITF) küresel müfettiş ağı, 2023 yılında denizcilere ait toplam 57.1 milyon ABD doları tutarındaki ödenmemiş ücretlerin, gemi çalışanlarına ödenmesini sağladı.   2023 yılı denizcilerin terk edilmesi açısından en kötü yıl oldu. ITF müfettişleri 129 terk edilmiş gemi ve 1983 terk edilmiş denizci tespit etti.  

12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELE GÜNÜ

Çocuktan işçi olmaz! Çocuklar, sevgi, eğitim ve güvenli bir çevrede büyüme hakkına sahiptir. Ancak ne yazık ki, milyonlarca çocuk zorla çalıştırılarak, çocuk işçiliği gerçeğiyle yüzleşmektedir. Çocuk işçiliği, tüm insanlığın geleceğini tehdit eden bir insan hakları ihlalidir. 12 Haziran Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde, çocuklarımızın haklarını savunuyor, çocuk işçiliğine hayır diyoruz!

MAYIS 2024 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI”

TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını yansıtan ve (1987’den bu yana her ay) düzenli olarak yapılan ancak Ocak 2022 tarihinden itibaren beslenme kalıbı içindeki besin türlerinin ağırlığı bilimsel görüş doğrultusunda yenilenen (dengeli beslenmek için yetişkinlerin ve çocukların gereksinimini göz önüne alan) bağımsız araştırmasına göre Mayıs, 2024 (sonu) itibariyle; TÜRK-İŞ Açlık Sınırı Endeksi

Bize Ulaşın