TÜRK-İŞ BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI

19 Ekim 2023 tarihinde Ankara’da gerçekleşen TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu toplantısına sendikamızdan Genel Başkan İrfan Mete katıldı. Toplantıda emek gündemindeki konuların yanı sıra Gazze’de meydana gelen insanlık dışı gelişmeler değerlendirilerek aşağıdaki maddelerin duyurulmasına karar verildi:
1- 7 Ekim 2023 Cumartesi başlayan olaylar, TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu tarafından kaygıyla izlenmektedir. Neredeyse ikinci haftasını geride bırakan olaylarda, çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu dört bine yakın insan yaşamını yitirmiştir.
2- İstanbul’un on dörtte biri kadar bir alana sahip Gazze Şeridi’nde, yaklaşık iki buçuk milyon kişi ağır bir insani krizle başa çıkmaya çalışmaktadır. Su, elektriğin kesilip, gıda ve temel ihtiyaç maddelerinin Gazze Şeridi’ne girişinin İsrail tarafından engellenmesi, insani krizin boyutlarını derinleştirmektedir.
3- Okullar, ibadethaneler ve hatta hastanelerin dahi İsrail Savunma Güçleri tarafından hedef haline getirilmesi, savaş kurallarının ihlali anlamına gelmektedir.
4- TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, 17 Ekim 2023 Çarşamba gecesi gerçekleştirilen Gazze’deki hastane saldırısını en güçlü şekilde kınamaktadır. Tüm insani değerlerin ötesine geçen bu vahşi eylem, aynı coğrafyada yaşayan insanlar arasında derin ve uzun vadeli toplumsal ayrışmaları beraberinde getirme riski barındırmaktadır.
5- Harp Zamanında Sivillerin Korunmasına İlişkin 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesinin dahi birçok maddesini ihlal anlamına gelecek şekilde sürdürülen İsrail’in askeri operasyonları koşulsuz bir şekilde durdurulmalıdır. BM’nin uluslararası garantörlüğünde iki devletli çözümün bir an önce yaşama geçirilmesi amacıyla gerekli adımlar atılmalıdır.
6- Ortadoğu’nun en uzun soluklu ve yakıcı meselesi olan Filistin-İsrail Meselesinin diplomatik yollarla çözümü, bölgedeki kalıcı barış ve huzurun tesisi için zaruridir.
7- Ortadoğu’nun, bebeklerin, çocukların, kadınların, gençlerin yaşamının yok yere yitip gittiği bir coğrafya olmaktan çıkarılması için uluslararası toplumun da aklıselim hareket etmesi şarttır.
8- İki dünya savaşını tam merkezinde yaşamış ve milyonlarca insanını kaybettikten sonra barış ve huzurun önemini anlamış batılı ülkelerin de Filistin-İsrail Meselesi karşısında dengeli ve hakkaniyetli bir tavır alması şarttır.
9- Son iki haftada yaşanan tüm gelişmeler, din, dil, ırk, millet ayrımı olmaksızın, en fazla bölgede yaşayan emekçiler ve aileleri üzerinde iyileştirilemez yaralar açmıştır. Her iç savaş, bölgesel çatışma veya savaşta olduğu gibi son iki haftada yaşanan gelişmeler de yine en fazla yaşamını emeğiyle geçinenleri etkilemiştir. Yaşanan zulümden en çok zarar görenler emekçiler ve aileleridir.
10- Ortadoğu’da kalıcı barış ve huzurun sağlanması için tüm tarafların birbirlerine karşı önyargılarını bir kenara bırakarak derhal harekete geçmesi gerekmektedir.
11- Uluslararası emek hareketi, yüzeysel basın açıklamalarının ötesine geçen somut adımlar atmalıdır.
12- Bu insanlık dışı vahşet derhal durdurulmalıdır.
özgen uyar
Author: özgen uyar

Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn

Diğer haberler

2023 Yılı, Denizciler İçin En Kötü Yıl Oldu: 129 Gemi ve 1983 Denizci terk edildi

  Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’nun (ITF) küresel müfettiş ağı, 2023 yılında denizcilere ait toplam 57.1 milyon ABD doları tutarındaki ödenmemiş ücretlerin, gemi çalışanlarına ödenmesini sağladı.   2023 yılı denizcilerin terk edilmesi açısından en kötü yıl oldu. ITF müfettişleri 129 terk edilmiş gemi ve 1983 terk edilmiş denizci tespit etti.  

12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELE GÜNÜ

Çocuktan işçi olmaz! Çocuklar, sevgi, eğitim ve güvenli bir çevrede büyüme hakkına sahiptir. Ancak ne yazık ki, milyonlarca çocuk zorla çalıştırılarak, çocuk işçiliği gerçeğiyle yüzleşmektedir. Çocuk işçiliği, tüm insanlığın geleceğini tehdit eden bir insan hakları ihlalidir. 12 Haziran Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde, çocuklarımızın haklarını savunuyor, çocuk işçiliğine hayır diyoruz!

MAYIS 2024 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI”

TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını yansıtan ve (1987’den bu yana her ay) düzenli olarak yapılan ancak Ocak 2022 tarihinden itibaren beslenme kalıbı içindeki besin türlerinin ağırlığı bilimsel görüş doğrultusunda yenilenen (dengeli beslenmek için yetişkinlerin ve çocukların gereksinimini göz önüne alan) bağımsız araştırmasına göre Mayıs, 2024 (sonu) itibariyle; TÜRK-İŞ Açlık Sınırı Endeksi

Bize Ulaşın