İTF Enspektörü, Uluslararası Standartların Altında Çalıştırılan Gemi Mürettebatının Ücretlerini Ödettirdi

Palau bayraklı Sera Sevata gemisinde çalışan 10 Suriyeli mürettebatın yaşadığı hak ihlalleri, uluslararası denetimde gün yüzüne çıktı. Gemi, Mersin Limanı’na yanaşmasının ardından ITF Enspektörü Kenan DİNÇ tarafından rutin denetime tabi tutuldu.

Denetim kapsamında geminin çalışma koşulları, fiziksel durumu, kumanya durumu, sigortası ve MLC sertifikası gibi birçok önemli belge incelendi. Mürettebatın iş sözleşmeleri, maaş ödemeleri ve fazla mesaileri ILO standartları ile MLC 2006 Konvansiyonuna uygunluğu açısından detaylı bir değerlendirmeye tabi tutuldu.

ILO’nun öngördüğü minimum 1156 USD iken mürettebatın aldığı maaşlar 300USD seviyelerinde

Yapılan denetimde, 10 kişilik mürettebatın 9’unun ILO standartlarının altında çalıştığı tespit edildi. ILO’nun belirlediği 2023 maaş standartlarına uymayan gemide, mürettebat üyelerine düşük maaşlar ödendiği ortaya çıktı. ILO’nun öngördüğü minimum 1156USD’nin aksine, mürettebatın aldığı maaşlar 300USD seviyelerindeydi.

ITF Enspektörü, denetim sırasında kaptanla acil bir telefon görüşmesi talep ederek mürettebatın geriye dönük ödenmemiş maaşlarının ILO standartlarına çıkarılması konusunda uyarılarda bulundu. Görüşmelerin ardından şirket, ödemelerin yapılmasını ve yeni sözleşmelerin imzalanmasını kabul etti.

Mürettebat üyelerinin tamamı Suriye’nin Tartus kenti doğumlu ve aileleri de bu kentte ikamet ediyor. Şirket, Suriye içindeki banka durumları sebebiyle ödemeleri banka üzerinden gerçekleştiremeyeceğini belirtti. ITF Enspektörü, mürettebatın ailelerine nakit olarak ödeme yapılmasını önererek, bu ödemenin yapıldığını ispat edecek belgelerin imzalanmasını talep etti.

Altı saat süren görüşmeler sonucunda mürettebatın toplamda 17.335USD eksik ödenmiş maaşları ödendi

ITF Enspektörü Kenan DİNÇ, yaklaşık 6 saat süren görüşmeler ve baskılar sonucunda mürettebatın toplamda 17.335USD eksik ödenmiş maaşları ödettirerek, ileriye dönük sözleşmelerde de düzeltmelerin yapılmasını sağladı. Aynı zamanda gemiye ITF sözleşmesine taraf olması konusunda uyarıda bulundu.

Uluslararası standartlara uymayan ve gemi çalışanlarının maaşlarını düşük ödeyen birçok şirketin bulunduğuna dikkat çeken ITF, özellikle Doğu Akdeniz’de bu durumun yaygın olduğunu vurguladı. Bu tür durumların uluslararası sözleşmelerin sağladığı yaptırımların bazı ülkelerde uygulanamamasının bir sonucu olduğu belirtildi.

ITF, gemi çalışanlarının haklarını korumak adına mücadeleye devam ediyor

Sonuç olarak, ITF’nin müdahalesiyle mürettebatın geriye dönük eksik ödenen toplamda 17.335USD’nin ödenmesi ve ileriye dönük sözleşmelerin uygun hale getirilmesi sağlandı. ITF, gemi çalışanlarının haklarını korumak adına her zaman mücadele etmeye devam edeceğini belirtti.

Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn

Diğer haberler

ŞUBAT 2024 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI”

ŞUBAT 2024 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI” TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını yansıtan ve (1987’den bu yana her ay) düzenli olarak yapılan ancak Ocak 2022 tarihinden itibaren beslenme kalıbı içindeki besin türlerinin ağırlığı bilimsel görüş doğrultusunda yenilenen (dengeli beslenmek için yetişkinlerin ve çocukların gereksinimini göz önüne alan) bağımsız araştırmasına göre Şubat,

Geçmiş olsun Elazığ

Elazığ’ın Alacakaya bölgesinde bulunan maden ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan işçilerimizin bir an önce sağ salim kurtarılmasını diliyoruz. Göçükten etkilenen tüm maden işçilerine, ailelerine ve tüm Elazığlı vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz.

Bize Ulaşın