8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUZ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, dünyanın dört bir yanında kadınların eşitlik taleplerini haykırdığı ve her gün süren mücadelelerini bir kez daha yükselttiği bir gündür.
Fabrikalarda, gemilerde, tarlalarda, depolarda, ofislerde ve evlerde, kadınlar emeğiyle toplumun ilerlemesine katkıda bulunuyor. Ancak, kadınlar, eşitsizlikle ve adaletsizlikle karşı karşıyadır. Düşük ücretler, kötü çalışma koşulları ve cinsiyet temelli ayrımcılık, işçi kadınların karşılaştığı başlıca sorunlardan sadece birkaçıdır.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi, işyerlerinde kadına yönelik her türlü şiddet ve tacizi yasaklamaktadır. Ayrıca, bu tür şiddet ve tacizin önlenmesi ve mağdurların korunması için gerekli önlemlerin alınmasını öngörmektedir. Ancak, Türkiye hala bu önemli sözleşmeyi imzalamamıştır. Türkiye’nin ILO 190 Sayılı Sözleşmeyi imzalamasını ve kadına yönelik şiddetle mücadelede etkin önlemler alınmasını talep ediyoruz.

TDS olarak, işçi kadınların haklarını savunmak ve iyileştirmek için kararlı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Eşit ücret, adil çalışma koşulları ve cinsiyet temelli ayrımcılığın önlenmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Birlikte, daha adil ve eşit bir dünya için çalışacağız.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, işçi kadınların mücadelesini saygıyla selamlıyoruz!

TDS Admin
Author: TDS Admin

Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn

Diğer haberler

2023 Yılı, Denizciler İçin En Kötü Yıl Oldu: 129 Gemi ve 1983 Denizci terk edildi

  Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’nun (ITF) küresel müfettiş ağı, 2023 yılında denizcilere ait toplam 57.1 milyon ABD doları tutarındaki ödenmemiş ücretlerin, gemi çalışanlarına ödenmesini sağladı.   2023 yılı denizcilerin terk edilmesi açısından en kötü yıl oldu. ITF müfettişleri 129 terk edilmiş gemi ve 1983 terk edilmiş denizci tespit etti.  

12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELE GÜNÜ

Çocuktan işçi olmaz! Çocuklar, sevgi, eğitim ve güvenli bir çevrede büyüme hakkına sahiptir. Ancak ne yazık ki, milyonlarca çocuk zorla çalıştırılarak, çocuk işçiliği gerçeğiyle yüzleşmektedir. Çocuk işçiliği, tüm insanlığın geleceğini tehdit eden bir insan hakları ihlalidir. 12 Haziran Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde, çocuklarımızın haklarını savunuyor, çocuk işçiliğine hayır diyoruz!

MAYIS 2024 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI”

TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını yansıtan ve (1987’den bu yana her ay) düzenli olarak yapılan ancak Ocak 2022 tarihinden itibaren beslenme kalıbı içindeki besin türlerinin ağırlığı bilimsel görüş doğrultusunda yenilenen (dengeli beslenmek için yetişkinlerin ve çocukların gereksinimini göz önüne alan) bağımsız araştırmasına göre Mayıs, 2024 (sonu) itibariyle; TÜRK-İŞ Açlık Sınırı Endeksi

Bize Ulaşın