Genel Sekreterimiz Eyüp Kasap, TÜRK-İŞ’in 24. Olağan Genel Kurulu’nda Delegasyona Hitap Etti: “Beklentimiz, aynı İşyerinde aynı İşi yapan çalışanların ücretleri arasındaki farkın giderilmesi”

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) 24. Olağan Genel Kurulu, Ankara’da 30 Kasım- 2 Aralık 2023 tarihlerinde yapıldı.

Genel Sekreterimiz Eyüp Kasap, TÜRK-İŞ genel kuruluna hitap etti.

Genel Sekreterimiz Kasap, konuşmasında tüm sendikaların karşılaştığı sorunların benzer olduğunu belirterek, genel sorunlara daha önceki konuşmalarda değinildiğini ifade etti.

2023 Yılı Kamu Koordinasyon Kurulu’nun yürüttüğü ve değerli Başkanların katılım sağladığı son yılların en iyi sözleşmesinin imzalandığını vurgulayarak, Türk İş Yönetim Kurulu’na ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bu olumlu gelişmeye rağmen, kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışan üyelerinin iş barışının, 3 Eylül 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararıyla kapsam dışına çıkarılan ilave ücret nedeniyle bozulduğunu belirtti.

“İş barışı tamamen bozulmuştur”

Kapsam içi ve kapsam dışı arasında farkın açıldığını vurgulayan Sayın Kasap, “Kapsam içi sendikalı bir şef ile kapsam dışı bir şefin aldıkları ücret arasındaki fark az iken resmî gazetede yayınlanan karardan sonra bu fark %80 olmuştur. Verilen bu zamlardan sonra iş barışı tamamen bozulmuştur. 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren çalışan üyelerimizin alacağı zamların haricinde kapsam dışı personel ile fark %100’e ulaşacaktır” dedi.

1 Ocak 2024 tarihi itibariyle yeniden bir düzenleme yapılmasının şart olduğunu belirten Genel Sekreterimiz Kasap, “Hükümet ve Türk-İş’ ten talebimiz ve beklentimiz aynı işyerinde aynı işi yapan çalışanların ücretleri arasındaki farkın giderilmesi ile yeniden iş barışının sağlanmasıdır” dedi.

“İş barışı sağlanmazsa, işçi sınıfını tamamen kaybedecekler”

Önümüzde yerel seçimlerin olduğunu ve bu tür hak kayıplarının seçmen davranışlarını etkileyeceğini hatırlatan Kasap, “Eğer iş barışı hükümet tarafından sağlanmazsa önümüzdeki seçimlerde mevcut hükümet, işçi sınıfını tamamen kaybedecektir” diye belirtti.

Genel Sekreterimiz Kasap, “24. Olağan Genel Kurulunda yeni seçilecek Türk İş yönetiminin Ülkemize ve Türk İş’imize hayırlı olmasını diliyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn

Diğer haberler

ŞUBAT 2024 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI”

ŞUBAT 2024 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI” TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını yansıtan ve (1987’den bu yana her ay) düzenli olarak yapılan ancak Ocak 2022 tarihinden itibaren beslenme kalıbı içindeki besin türlerinin ağırlığı bilimsel görüş doğrultusunda yenilenen (dengeli beslenmek için yetişkinlerin ve çocukların gereksinimini göz önüne alan) bağımsız araştırmasına göre Şubat,

Geçmiş olsun Elazığ

Elazığ’ın Alacakaya bölgesinde bulunan maden ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan işçilerimizin bir an önce sağ salim kurtarılmasını diliyoruz. Göçükten etkilenen tüm maden işçilerine, ailelerine ve tüm Elazığlı vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz.

Bize Ulaşın