Adana’da ITF Enspektörü, Gemi Çalışanlarına Destek Vererek Adil Yargılama Sürecini Takip Etti

Adana’da, Liberya bandıralı Berge Torre isimli kuru yük gemisinde yapılan operasyon sonucunda 14 Kasım 2023 tarihinde, 51 kilo 750 gram kokain ele geçirildi. Gemi, İskenderun Körfezi Adana Yumurtalık açıklarında demirliydi ve içinde 22 Hintli, 1 Sri Lankalı mürettebat ve şirket yetkilisi bulunuyordu. Narkotik ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucunda gemidekilerin tamamı gözaltına alındı.

ITF Enspektörü Kenan Dinç, Adana Yumurtalık Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmayı yakından takip etti. Bu süreçte gemi çalışanlarının ailelerine, ITF Londra’ya, Türkiye Denizciler Sendikası’na ve ilgili taraflara bilgi aktararak, gemi çalışanlarının yalnız bırakmadı. Adana Narkotik Şubesi’ne giderek 15 mürettebat üyesi ile ayrı ayrı görüşen Dinç, onların temel ihtiyaçlarını karşıladı ve moral vererek yargılama süreci hakkında bilgi verdi.

Dinç, gemi çalışanlarının adil yargılanmaları ve haklarının korunması amacıyla savcılık, polis memurları ve dosya avukatları ile sürekli iletişim halinde oldu. Şüpheli durumda olmayan 9 mürettebat üyesi ise şirket tarafından bir otele yerleştirildi.

Denizcilerin yiyecek ve su ihtiyaçlarını ITF karşıladı

Soruşturma süreci yaklaşık iki gün sürdü ve Kenan Dinç, bu süre zarfında Yumurtalık Adliyesi’nde gemi çalışanlarını yalnız bırakmayarak, yiyecek ve su ihtiyaçlarını ITF adına karşıladı. Aileleri ile telefon üzerinden görüşme taleplerini savcılığa ileterek gemi çalışanlarının adil bir yargılama süreci geçirmeleri için çaba gösterdi.

Savcılık soruşturması sonucunda 14 gemi adamı ve 1 şirket yetkilisi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. 6 saatlik bir yargılama sonucunda tutuksuz yargılama kararı verildi. Bu kararın içinde, sadece 4 gemi çalışanlarının Adana ilinden ayrılmamak ve belirli günlerde imza atma şartıyla serbest bırakıldığı belirtildi. Diğer mürettebat üyeleri ise tutuksuz yargılama kapsamında değerlendirildi.

Kenan Dinç, yargılamanın hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleşmesinin, gemi çalışanlarının haksız tutuklama kararıyla karşılaşmamasının önemli olduğunu vurgulayarak, ITF olarak gemi çalışanlarına her türlü desteği sağladıklarını ve gemi çalışanlarının ülkelerine sağ salim dönmelerinin sevindirici olduğunu belirtti.

özgen uyar
Author: özgen uyar

Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn

Diğer haberler

2023 Yılı, Denizciler İçin En Kötü Yıl Oldu: 129 Gemi ve 1983 Denizci terk edildi

  Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’nun (ITF) küresel müfettiş ağı, 2023 yılında denizcilere ait toplam 57.1 milyon ABD doları tutarındaki ödenmemiş ücretlerin, gemi çalışanlarına ödenmesini sağladı.   2023 yılı denizcilerin terk edilmesi açısından en kötü yıl oldu. ITF müfettişleri 129 terk edilmiş gemi ve 1983 terk edilmiş denizci tespit etti.  

12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELE GÜNÜ

Çocuktan işçi olmaz! Çocuklar, sevgi, eğitim ve güvenli bir çevrede büyüme hakkına sahiptir. Ancak ne yazık ki, milyonlarca çocuk zorla çalıştırılarak, çocuk işçiliği gerçeğiyle yüzleşmektedir. Çocuk işçiliği, tüm insanlığın geleceğini tehdit eden bir insan hakları ihlalidir. 12 Haziran Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde, çocuklarımızın haklarını savunuyor, çocuk işçiliğine hayır diyoruz!

MAYIS 2024 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI”

TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını yansıtan ve (1987’den bu yana her ay) düzenli olarak yapılan ancak Ocak 2022 tarihinden itibaren beslenme kalıbı içindeki besin türlerinin ağırlığı bilimsel görüş doğrultusunda yenilenen (dengeli beslenmek için yetişkinlerin ve çocukların gereksinimini göz önüne alan) bağımsız araştırmasına göre Mayıs, 2024 (sonu) itibariyle; TÜRK-İŞ Açlık Sınırı Endeksi

Bize Ulaşın