Adana’da ITF Enspektörü, Gemi Çalışanlarına Destek Vererek Adil Yargılama Sürecini Takip Etti

Adana’da, Liberya bandıralı Berge Torre isimli kuru yük gemisinde yapılan operasyon sonucunda 14 Kasım 2023 tarihinde, 51 kilo 750 gram kokain ele geçirildi. Gemi, İskenderun Körfezi Adana Yumurtalık açıklarında demirliydi ve içinde 22 Hintli, 1 Sri Lankalı mürettebat ve şirket yetkilisi bulunuyordu. Narkotik ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucunda gemidekilerin tamamı gözaltına alındı.

ITF Enspektörü Kenan Dinç, Adana Yumurtalık Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmayı yakından takip etti. Bu süreçte gemi çalışanlarının ailelerine, ITF Londra’ya, Türkiye Denizciler Sendikası’na ve ilgili taraflara bilgi aktararak, gemi çalışanlarının yalnız bırakmadı. Adana Narkotik Şubesi’ne giderek 15 mürettebat üyesi ile ayrı ayrı görüşen Dinç, onların temel ihtiyaçlarını karşıladı ve moral vererek yargılama süreci hakkında bilgi verdi.

Dinç, gemi çalışanlarının adil yargılanmaları ve haklarının korunması amacıyla savcılık, polis memurları ve dosya avukatları ile sürekli iletişim halinde oldu. Şüpheli durumda olmayan 9 mürettebat üyesi ise şirket tarafından bir otele yerleştirildi.

Denizcilerin yiyecek ve su ihtiyaçlarını ITF karşıladı

Soruşturma süreci yaklaşık iki gün sürdü ve Kenan Dinç, bu süre zarfında Yumurtalık Adliyesi’nde gemi çalışanlarını yalnız bırakmayarak, yiyecek ve su ihtiyaçlarını ITF adına karşıladı. Aileleri ile telefon üzerinden görüşme taleplerini savcılığa ileterek gemi çalışanlarının adil bir yargılama süreci geçirmeleri için çaba gösterdi.

Savcılık soruşturması sonucunda 14 gemi adamı ve 1 şirket yetkilisi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. 6 saatlik bir yargılama sonucunda tutuksuz yargılama kararı verildi. Bu kararın içinde, sadece 4 gemi çalışanlarının Adana ilinden ayrılmamak ve belirli günlerde imza atma şartıyla serbest bırakıldığı belirtildi. Diğer mürettebat üyeleri ise tutuksuz yargılama kapsamında değerlendirildi.

Kenan Dinç, yargılamanın hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleşmesinin, gemi çalışanlarının haksız tutuklama kararıyla karşılaşmamasının önemli olduğunu vurgulayarak, ITF olarak gemi çalışanlarına her türlü desteği sağladıklarını ve gemi çalışanlarının ülkelerine sağ salim dönmelerinin sevindirici olduğunu belirtti.

Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn

Diğer haberler

ŞUBAT 2024 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI”

ŞUBAT 2024 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI” TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını yansıtan ve (1987’den bu yana her ay) düzenli olarak yapılan ancak Ocak 2022 tarihinden itibaren beslenme kalıbı içindeki besin türlerinin ağırlığı bilimsel görüş doğrultusunda yenilenen (dengeli beslenmek için yetişkinlerin ve çocukların gereksinimini göz önüne alan) bağımsız araştırmasına göre Şubat,

Geçmiş olsun Elazığ

Elazığ’ın Alacakaya bölgesinde bulunan maden ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan işçilerimizin bir an önce sağ salim kurtarılmasını diliyoruz. Göçükten etkilenen tüm maden işçilerine, ailelerine ve tüm Elazığlı vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz.

Bize Ulaşın