Genel Başkanımız İrfan Mete, Ulusal Kanal’da yayınlanan Emek Dünyası programına katıldı

Melike Güler Kadan’ın sorularını yanıtlayan Başkan İrfan Mete, deniz çalışanlarının sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı.

 

Genel Başkanımız İrfan Mete, Ulusal Kanal’da canlı yayınlanan Melike Güler Kadan’ın sunduğu “Emek Dünyası” programına konuk oldu.

Denizcilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini anlatan Genel Başkan İrfan Mete, 2008 yılında denizcilerin ellerinden alınan yıpranma payı hakkının geri getirilmesini söyledi.

Denizciliğin, dünyada en zor üç meslek arasında yer aldığını belirten Başkan İrfan Mete, “Denizcilik fiziksel olarak yıpratıcı bir meslek. 50 yaşın üzerinde olan denizciler iş bulmakta zorluk çekiyor. 65 yaşına kadar mürettebatta çalışma imkânı yok. Kurumsal firmalar 50 yaşın üzerinde mürettebat almıyor. Uzun yıllar denizde çalışanın karada çalışmaya uyum sağlaması çok zor. Bu sebeple yıpranma payı hakkının geri verilmesini istiyoruz” dedi.

“Hayat pahalığına yetişemiyoruz”

Yüksek enflasyon nedeniyle imzalan toplu iş sözleşmelerinin kısa sürede yetersiz kaldığını belirten Başkan İrfan Mete, “Toplu sözleşme masasına oturduğumuzda gerçek enflasyon değil, TUİK’in açıkladığı enflasyon üzerinden hesaplama yapılıyor. Zam almış olarak gözüküyoruz fakat hayat pahalılığına yetişemiyoruz” dedi.

“Vergide adalet”

Vergi kesintilerini de vurgulayan Başkan İrfan Mete, konuşmasına şöyle devam etti: “Çalışanların ücretinde üçüncü aydan sonra vergi kesintisi olmaya başlıyor. Yılda iki maaşımız gelir vergisine gidiyor. Adil bir şekilde vergi düzenlemesini talep ediyoruz.  Türk-İş’e bağlı sendikalarla beraber eylem başlattık.”

Genel Başkanımız İrfan Mete, kamuda taşeron çalışmanın da son bulması gerektiğini belirtti.

özgen uyar
Author: özgen uyar

Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn

Diğer haberler

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ

Hain darbe girişiminin 8. Yıl dönümünde bir kez daha başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan uğruna can veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize içten şükranlarımızı sunuyoruz. Author: TDS Admin

HAZİRAN 2024 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI”

TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını yansıtan ve (1987’den bu yana her ay) düzenli olarak yapılan ancak Ocak 2022 tarihinden itibaren beslenme kalıbı içindeki besin türlerinin ağırlığı bilimsel görüş doğrultusunda yenilenen (dengeli beslenmek için yetişkinlerin ve çocukların gereksinimini göz önüne alan) bağımsız araştırmasına göre Haziran, 2024 (sonu) itibariyle; TÜRK-İŞ Açlık Sınırı Endeksi

Bize Ulaşın