2023 Yılı, Denizciler İçin En Kötü Yıl Oldu: 129 Gemi ve 1983 Denizci terk edildi

 
Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’nun (ITF) küresel müfettiş ağı, 2023 yılında denizcilere ait toplam 57.1 milyon ABD doları tutarındaki ödenmemiş ücretlerin, gemi çalışanlarına ödenmesini sağladı.
 
2023 yılı denizcilerin terk edilmesi açısından en kötü yıl oldu. ITF müfettişleri 129 terk edilmiş gemi ve 1983 terk edilmiş denizci tespit etti.
 
9.530 Gemi Denetimi ve 1.188 Uzaktan Destek
Müfettişler, yıl boyunca dünyanın her bölgesinde toplam 9.530 gemi denetimi yaptı. Ayrıca 1.188 vakada da gemi çalışanlarına uzaktan destek olundu.
 
ITF Müfettişlik Koordinatörü Steve Trowsdale şunları söyledi: “Vaka sayısı ve geri ödenen maaş miktarı endişe verici, ancak müfettişlerimizin her gün dünyanın dört bir yanında yaptığı işlerle gurur duyuyoruz. Onlar denizciler için bir acil servis hizmeti sunuyor, her zaman denizcilerin haklarını savunmak ve sömürücü gemi sahiplerini hesap vermeye zorlamak için hazırlar.”
 
Denizciler için 2023 yılının kaydedilen en kötü yıl olduğunu belirten Trowsdale, “Ancak acı gerçek şu ki, müfettişlerimizin yaptığı işlerin artması, şu anda gemilerde işçi haklarının ne kadar saldırı altında olduğunu gösteriyor” dedi.
 
55 ülkedeki 110’dan fazla limanda ITF Müfettişleri bulunuyor
 
ITF’nin, dünya çapında 55 ülkedeki 110’dan fazla limanda görev yapan 125’ten fazla müfettişten oluşan küresel bir ağı bulunuyor. Müfettişler, sömürü, aşırı çalışma ve zorla çalıştırma ile modern kölelik belirtilerini aramak üzere ITF tarafından eğitiliyor. Birçok gemide, ücret hesaplarını, iş sözleşmelerini inceleme ve kayıtlı çalışma ve dinlenme saatlerini gözden geçirme hakkına sahiptirler.
 
Denetimlerinin artarak devam edeceğini vurgulayan Trowsdale, “Müfettişlerimiz her gün sahadalar. ITF ve bağlı sendikalarımız, denizcilerin haklarının gasp edilmesine asla izin vermeyeceği mesajını veriyorlar” dedi.
 
(Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) terk edilme tanımına göre, iki ay boyunca maaşı ödenmeyen bir denizci “terk edilmiş” olarak nitelendiriliyor)
TDS Admin
Author: TDS Admin

Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn

Diğer haberler

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ

Hain darbe girişiminin 8. Yıl dönümünde bir kez daha başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan uğruna can veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize içten şükranlarımızı sunuyoruz. Author: TDS Admin

HAZİRAN 2024 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI”

TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını yansıtan ve (1987’den bu yana her ay) düzenli olarak yapılan ancak Ocak 2022 tarihinden itibaren beslenme kalıbı içindeki besin türlerinin ağırlığı bilimsel görüş doğrultusunda yenilenen (dengeli beslenmek için yetişkinlerin ve çocukların gereksinimini göz önüne alan) bağımsız araştırmasına göre Haziran, 2024 (sonu) itibariyle; TÜRK-İŞ Açlık Sınırı Endeksi

Bize Ulaşın