DÜNYA DENİZCİLİK GÜNÜ

İklim Krizi ile acil mücadelenin küresel planda büyük önem arz ettiği günümüzde, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) bu yıl “Dünya Denizcilik Gününü” 28 Eylül’de “MARPOL’UN 50 YILI: Taahhüdümüz sürüyor” temasıyla kutlayacak.
Denizlerin Gemiler Tarafından Kirletilmesinin Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşme, MARPOL 73/78, petrol ve kimyasallar dahil gemilerden kaynaklanan kirliliğin önlenmesi ve asgari düzeye çekilmesini amaçlayan uluslararası kurallar getiren kapsamlı bir sözleşmedir.
IMO’nun , Sera Gazı Salınımları dahil, iklim krizi mücadele kapsamında geliştirmekte olduğu stratejileri MARPOL Sözleşmesinde yeni önlemlerin benimsenmesiyle karşılık bulacak ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemine bağlı olarak gemilerin alternatif yakıt kullanımı ve yakıt kullanım etkinliği, denizlerin ve deniz kaynaklarının ve deniz çevresi çeşitliliğinin korunması ve sürdürülebilirliği gibi konularda çalışmalar sürdürülecektir.
Türkiye Denizciler Sendikası olarak, denizlerin sınırsız enginliğinde gösterdikleri fedakarlık, bilgi ve tecrübe ile dünya ticaretinin yaklaşık yüzde doksanını taşıyan deniz emekçilerimizin Dünya Denizciler Günü’nü kutluyoruz.

Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn

Diğer haberler

ŞUBAT 2024 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI”

ŞUBAT 2024 – “AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI” TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını yansıtan ve (1987’den bu yana her ay) düzenli olarak yapılan ancak Ocak 2022 tarihinden itibaren beslenme kalıbı içindeki besin türlerinin ağırlığı bilimsel görüş doğrultusunda yenilenen (dengeli beslenmek için yetişkinlerin ve çocukların gereksinimini göz önüne alan) bağımsız araştırmasına göre Şubat,

Geçmiş olsun Elazığ

Elazığ’ın Alacakaya bölgesinde bulunan maden ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan işçilerimizin bir an önce sağ salim kurtarılmasını diliyoruz. Göçükten etkilenen tüm maden işçilerine, ailelerine ve tüm Elazığlı vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz.

Bize Ulaşın